Suđenje petorici optuženih za zločine počinjene 1993. godine na području Viteza zbog neodržavanja ročišta više od mjecec dana i izmjene sastava Sudskog vijeća krenuće 19. septembra ispočetka.
Pred Apelacionim vijećem Suda BiH završen je dokazni postupak na suđenju Jasminu Čolomanu za ratni zločin počinjen u Vitezu. Iznošenje završnih riječi zakazano je za 6. juni, a konačna presuda bit će izrečena četiri dana kasnije.
Pored magistralnog puta M-5, na dionici između sela Ahmići i Šantići u općini Vitez, osvanuli su veliki plakati na kojima su imena i fotografije 116 ubijenih mještana Ahmića, a s druge strane imena i fotografije 30 nestalih čija je sudbina i danas nepoznata.
Planirani početak obnovljenog suđenja za zločine počinjene u Vitezu odgođeno je zbog nedolaska optuženog Jasmina Čolomana.
Na suđenju za zločine počinjene na području Viteza, prvi svjedok Optužbe ispričao je da je više puta udaran tokom zatočeništva u “Crnoj kući”, koja se nalazila u mjestu Kruščica.
Čitanjem optužnice i izlaganjem uvodne riječi Državnog tužilaštva počelo je suđenje Minetu Akeljiću, Šabanu Haskiću, Senadu Bilalu, Hazimu Patkoviću i Šemsudinu Đeliloviću za zločine protiv hrvatskih civila i ratnih zarobljenika u mjestu Kruščica (općina Vitez).
Tužilaštvo BiH zatražilo je ukidanje prvostepene presude kojom je Jasmin Čoloman oslobođen optužbi za zločin počinjen 1993. nad hrvatskim stanovništvom na području Viteza.
Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv Mineta Akeljića, Šabana Haskića, Senada Bilala, Hazima Patkovića i Šemsudina Đelilovića zbog zločina počinjenih na području Viteza.
Tužilaštvo BiH je protiv pet osoba podiglo optužnicu za ratni zločin počinjen u Vitezu.
Sud BiH oslobodio je Jasmina Čolomana optužbi za zločin počinjen 1993. nad Hrvatima na području Viteza.
Nakon osam mjeseci suđenja za ubistva i ranjavanje civila u mjestu Počulica kod Viteza, Sud BiH će 6. jula izreći presudu Jasminu Čolomanu, bivšem pripadniku Diverzantskog voda Sedme muslimanske brigade Armije BiH (ABiH).