Ulaganjem seta materijalnih dokaza Odbrane, završen je dokazni postupak na suđenju Ostoji Stanišiću i Marku Miloševiću za genocid počinjen u Srebrenici. Završna riječ Tužilaštva BiH najavljena je za 20. april.
U dokaznom postupku na suđenju Radovanu Karadžiću, prvom predsjedniku Republike Srpske, saslušano je 585 žrtava, političara, pripadnika mirovnih snaga, domaćih i međunarodnih stručnjaka, ili su njihove izjave uvrštene u spis.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik Republike Srpske (RS), kojem će u četvrtak, 24. marta, biti izrečena presuda na suđenju za genocid i zločine počinjene u Bosni i Hercegovini, u ekskluzivnom intervjuu za Balkanske istraživačke mreže (BIRN) kazao je da ne postoji razuman sud koji bi ga osudio.
U nastavku suđenja za genocid počinjen u Srebrenici, svjedokinja Tužilaštva BiH izjavila je da je u julu 1995. godine vidjela leševe na betonu ispred škole “Vuk Karadžić” u Bratuncu.
Na suđenju za zločine počinjene na području Bratunca i Srebrenice, svjedok Tužilaštva ispričao je kako je u julu 1992. godine u selu Zalazje zarobljena grupa srpskih boraca.
U protekle dvije decenije Haški tribunal je utvrdio da se u julu 1995. dogodio genocid u Srebrenici, kampanja terorisanja Sarajeva tokom četiri godine te progon nesrpskog stanovništva u većem broju općina u Bosni i Hercegovini. Međutim, genocid počinjen 1992. godine te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce do sada nisu dokazani.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, dodatni svjedoci Odbrane izjavili su da su optuženi Ostoja Stanišić i Marko Milošević bili na isturenom komandnom mjestu i liniji za vrijeme napada u julu 1995. godine.
U nastavku suđenja za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH Mile Vuksić govorio je o obezbjeđivanju autobusa u Bratuncu, gdje su bili dovezeni Bošnjaci iz Srebrenice.
Odbrana bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića namjerava okončati izvođenje svojih dokaza saslušanjem još tri svjedoka i dva vještaka krajem narednog mjeseca.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, dodatni svjedoci Odbrane potvrdili su da Ostoja Stanišić nije bio u komandi u Petkovcima u julu 1995. godine.
U nastavku suđenja za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva ispričao je kako je u Bratuncu vidio mrtva tijela, nakon što su 13. jula 1995. godine dovezeni Srebreničani.
U nastavku suđenja za ubistvo tri zarobljenika srpske nacionalnosti u selima u Bratuncu i Srebrenici, zaštićeni svjedok je kazao da u toku istrage nije spominjao ime Sabahudina Muhića jer se “bojao komandanta”.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, dodatni svjedok Odbrana tvrdio je da Ostoja Stanišić nije bio u Petkovcima u julu 1995. godine.