Svjedočeći u korist Odbrane Ratka Mladića, novinar paljanske televizije Snježan Lalović izjavio je u Haagu da je s proljeća 1995. godine snimio pripadnike UNPROFOR-a vezane na Jahorini, kako bi NATO odvratio od daljnjih vazdušnih napada na Vojsku Republike Srpske (VRS).
Svjedok Odbrane Ratka Mladića negirao je pred Haškim tribunalom da je u proljeće 1995. godine Vojska Republike Srpske (VRS) za taoce uzela pripadnike UNPROFOR-a.
U nastavku suđenja Ratku Mladiću, nekadašnji predsjednik opštinske vlade na Palama Zdravko Čvoro rekao je da su Bošnjaci u proljeće 1992. godine dobrovoljno otišli s područja te opštine, te da nisu protjerivani.
Na haškom suđenju Ratku Mladiću, svjedok Odbrane Milorad Džida negirao je odgovornost Vojske Republike Srpske (VRS) za zločin počinjen na sarajevskoj pijaci Markale u zimu 1994. godine.
Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžić započeće svjedočenje u svoju korist 4. marta, odlučilo je Raspravno vijeće Haškog tribunala.
Poljski oficir Janusz Kalbarczyk izjavio je na suđenju Ratku Mladiću da je u maju 1995. godine, kao vojni posmatrač Ujedinjenih nacija (UN), bio talac Vojske Republike Srpske (VRS) i “živi štit” od napada NATO-a iz vazduha.
Na suđenju Ratku Mladiću, bivši vojni posmatrač Ujedinjenih nacija (UN) rekao je da ga je Vojska Republike Srpske (VRS) u proljeće 1995. držala kao taoca i koristila kao “živi štit” od napada avijacije NATO-a.
U nastavku suđenja za ratne zločine počinjene u Bratuncu, svjedok Tužilaštva BiH govorio je o nestalim zatočenicima i nehumanim uslovima u školi “Vuk Karadžić” 1992. godine.
Svjedočeći pred Haškim tribunalom, bivši načelnik opštine Skelani Dane Katanić izjavio je da mu Radovan Karadžić u razgovorima koje su vodili sredinom jula 1995. godine nije spomenuo ubistva Bošnjaka iz Srebrenice.
Svjedočeći u Odbranu Radovana Karadžića, bivši predsjednik Skupštine opštine Bratunac, Ljubislav Simić, izjavio je da su zločine nad Bošnjacima u toj opštini 1992. počinile paravojne formacije koje vlasti nisu mogle kontrolisati, kao i da je bošnjačko stanovništvo u julu 1995. godine dobrovoljno napustilo Srebrenicu.
Haški tribunal izreći će u srijedu, 27. marta, presudu Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, optuženima za progon i druge zločine nad nesrpskim stanovništvom.
O sistemu veza u Republici Srpskoj (RS) za vrijeme rata govorio je još jedan svjedok Haškog tužilaštva na suđenju Radovanu Karadžiću, tvrdeći da su “nadljudskim naporima nastojali da obave zadatke, nekad uspješno, a nekad sa zakašnjenjem”.