Predstavnici Tužilaštva Kantona Sarajevo i Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo kazali su da ove institucije prihvataju posljednje upute o objavljivanju informacija o suđenjima za ratne zločine.
Novinari iz Banjaluke generalno su zadovoljni načinom na koji dobijaju informacije iz pravosudnih institucija u ovom gradu, rečeno je na edukativnoj radionici koju je organizovala Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH.
Novinari s područja Brčko Distrikta kažu da od pravosudnih institucija dobijaju više informacija nego ranije, ali su sudove pozvali da budu još otvoreniji.
Smjernice za objavljivanje tužilačkih i sudskih odluka na internet stranicama trebali bi prihvatiti i poštovati svi predstavnici pravosudnih organa, jer predstavljaju balans između prava na privatnost i prava na informisanje, zaključeno je na sastanku u Travniku.
Jedinstvena praksa davanja informacija sa suđenja za ratne zločine poboljšat će saradnju novinara i predstavnika pravosudnih institucija, zaključeno je na sastanku u Zenici.
Dokumentarni film Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH) o pronalasku nestalih osoba premijerno je prikazan 3. jula u Sarajevu.
Selma Učanbarlić, novinarka Balkanske istraživačke mreže (BIRN) iz Sarajeva, učestvovala je na konferenciji Obaveze BiH prema ženama koje su preživjele ratna silovanja, seksualno zlostavljanje i druge oblike torture, održanoj 12. juna u Sarajevu.
Balkanska istraživačka mreža u BiH pokrenula je trogodišnju strategiju čiji će cilj biti podizanje svijesti o teškoj situaciji u kojoj žive žrtve ratnog silovanja, kao i njihovo ohrabrivanje da javno govore o onom što su preživjeli.
U narednoj godini, Asocijacija izvještača sa sudova (AIS) organizirat će pet radionica za novinare u zajednicama širom BiH, u cilju osiguranja objektivnijeg i profesionalnijeg izvještavanja o pravosuđu, zaključeno je na godišnjoj konferenciji.
Praksa nekritičke anonimizacije presuda za ratne zločine i druga teška krivična djela dovela je do opravdane reakcije javnosti i naštetila je ugledu Suda BiH, rečeno je na okruglom stolu u Sarajevu.
Novinari koji prate suđanja pred sudovima u Brčko Distriktu kazali su da im je otežan pristup informacijama iz sudova, te da zbog toga ne mogu uvijek pravovremeno izvještavati.
Na sastanku Asocijacije izvještača sa suda (AIS) razgovarano je o rezultatima radionica koje su predstavnici pravosudnih institucija i medija održali u Doboju i Trebinju, te je dogovoreno predstavljanje rezultata kampanje “Stop cenzuri o ratnim zločinima”.
Saradnju između medija i Okružnog tužilaštva u Doboju treba “produbiti” na način da se zaposli glasnogovornik te institucije kako bi građani mogli na vrijeme dobiti informacije.
Predstavnici pravosudnih institucija i medija iz Trebinja smatraju da anonimizacija nije potrebna u sudskim dokumentima jer su suđenja javna i nema potrebe da se štiti identitet počinioca kada se već zna ko je ta osoba.
U cilju zaustavljanja prakse anonimiziranja sudskih dokumenata i ograničavanja dobivanja audio i video zapisa sa suđenja pred Sudom BiH, Asocijacija izvještača sa suda (AIS) će organizovati kampanju pod nazivom „Stop cenzuri o ratnim zločinima“.