Sudovi i tužilaštva u BiH prihvatili su upute Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) o načinu davanja informacija o presudama i optužnicama za teška krivična djela.
Tužilaštvo Brčko Distrikta ukinulo je anonimizaciju optužnica za ratne zločine nakon što budu potvrđene.
Nakon više od dvije godine, Sud BiH je izmijenio pravilnik o ostvarivanju pristupa informacijama pod kontrolom ove institucije i time ukinuo anonimizaciju presuda i drugih odluka.
Uz nekoliko hiljada potpisa, kao i druge načine podrške kampanji “Stop cenzuri o ratnim zločinima”, Balkanska istraživačka mreža (BIRN BiH) je uspjela potaknuti predstavnike vlasti da priznaju kako anonimizacija ne može biti primijenjena u slučajevima teških krivičnih djela, koja uključuju ratne zločine.
Blizu 400 potpisa prikupljeno je za dva sata u Sarajevu prvog dana potpisivanje peticije u okviru kampanje “Stop cenzuri o ratnim zločinima”.
Postupci za ratne zločine obesmišljeni su posljednjim odlukama Suda BiH, kojima se uskraćuju potpune informacije sa suđenja, istaknuto je na konferenciji za novinare povodom pokretanja kampanje “Stop cenzuri o ratnim zločinima”.
Sudovi i tužilaštva u BiH imaju potpuno suprotne stavove kada je u pitanju dostupnost optužnica i presuda za javnost.
Učesnici debate o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH zaključili su da većinu postojećih zakonskih odredbi nije potrebno mijenjati.
Novinari iz BiH izrazili su ogorčenje novim Pravilnikom o pristupu informacijama Suda BiH, po kojem mediji sa suđenja mogu dobiti samo deset minuta snimka u audio ili video formi.
Usvajanje izmjena Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH građanima bi ograničilo pristup informacijama koje su u posjedu javnih institucija.
Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso izjavila je da se ova institucija od početka zalagala da postupci za ratne zločine i organizovani kriminal budu tretirani kao predmeti od javnog interesa, ali da je Agencija za zaštitu ličnih podataka u BiH insistirala na suprotnom stavu.
Petar Kovačević, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH, smatra da anonimizacija dokumenata u predmetima ratnih zločina nije u skladu s mišljenjem koje je Agencija početkom 2012. godine dostavila državnim pravosudnim institucijama.