Ruski oficir Andrej Demurenko nije se danas pojavio u sudnici Haškog tribunala gdje je trebalo da okonča iskaz u korist odbrane bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Tužioci na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom pobijali su iskaz svjedoka Odbrane, Andreja Demurenka, da Vojska Republike Srpske (VRS) nije mogla ispaliti minobacačku granatu koja je na pijaci Markale, u ljeto 1995, ubila i ranila na desetine građana Sarajeva.
U nastavku suđenja Ratku Mladiću, svjedok Odbrane Andrej Demurenko izjavio je da Vojska Republike Srpske (VRS) nije mogla ispaliti minobacačku granatu koja je u avgustu 1995. godine ispred pijace Markale ubila i ranila desetine građana Sarajeva.
Suđenje Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom biće nastavljeno sutra, poslije više od mjesec dana pauze zbog teškoća koje je Odbrana imala u dovođenju svjedoka.
Žalbeno vijeće Haškog tribunala izreći će 30. juna presudu Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, bivšim čelnicima policije Republike Srpske.
Haški tužioci su zatražili od Sudskog vijeća da odbaci zahtjev Odbrane Ratka Mladića u kojem je zatražena potvrda da niko od pravnika koji su radili na presudi Radovanu Karadžiću ne radi ili neće raditi na presudi Mladiću zbog moguće pristrasnosti.
Sud u Haagu odbio je zahtjev bivšeg predsjednika Republike Srpske (RS) Radovana Karadžića da bude pušten na privremenu slobodu kako bi prisustvovao četrdesetodnevnom pomenu njegovom mlađem bratu.
Neke od najužasnijih zločina tokom proteklog rata počinili su bosanskohercegovački karatisti, fudbaleri i bokseri, kaljajući svoju čast i ugled. Stručnjaci smatraju da oni nikada i nisu bili iskreni sportisti s obzirom na strahote u kojima su učestvovali.
Ponovljeno suđenje bivšim šefovima Službe državne bezbjednosti Srbije Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću moglo bi početi najranije u decembru ove godine, zaključeno je na statusnoj konferenciji u Haagu.
Haški tribunal plaća dnevno 1.000 dolara (oko 1.700 konvertibilnih maraka) braniocu Radovana Karadžića, američkom advokatu Peteru Robinsonu, koji priprema žalbu na prvostepenu presudu izrečenu bivšem predsjedniku Republike Srpske (RS) kojom je osuđen na 40 godina zatvora.
Američki sudija Theodor Meron bit će predsjedavajući Apelacionog vijeća koje će odlučivati u žalbenom postupku protiv predsjednika Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja zbog ratnih zločina počinjenih u BiH, Hrvatskoj i Vojvodini.
Tužioci Haškog tribunala na suđenju Ratku Mladiću tvrdili su da je demograf Odbrane Svetlana Radovanović pogrešno i tendenciozno protumačila izvještaj vještaka Optužbe za demografiju o masovnoj grobnici u rudniku Tomašica kod Prijedora.
Haško tužilaštvo zatražilo je od Žalbenog vijeća da poništi oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju i osudi ga za ratne zločine počinjene u BiH, Hrvatskoj i Vojvodini ili da naloži ponavljanje cijelog suđenja.
U nastavku svjedočenja na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, vještakinja Odbrane za demografiju Svetlana Radovanović ocijenila je da je izvještaj demografa Optužbe Ewa Tabeau o žrtvama iz grobnice Tomašica kod Prijedora “neprihvatljiv”.