Branioci Ratka Mladića zatražili su od Sudskog vijeća da preispita odluku kojom je dokazni postupak Odbrane proglašen zatvorenim.
Haško tužilaštvo podnijelo je žalbu na presudu kojom je lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj oslobođen krivice za zločine u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.
Haški tribunal odbio je zahtjev Odbrane bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića da sudije Alphons Orie i Christoph Flugge budu isključeni zbog navodne pristrasnosti.
Porodice žrtava, građani Sarajeva te predstavnici vlasti će se u nedjelju prisjetiti drugog masakra na pijaci Markale, u kojem je prije 21 godinu stradalo na desetine ljudi.
Sudsko vijeće Haškog tribunala odbilo je žalbu Odbrane bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića u kojoj je navedeno da je dokazni postupak zatvoren bez adekvatnog obrazloženja.
Branioci nekadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića usprotivili su se odluci Sudskog vijeća da naloži zatvaranje dokaznog postupka Odbrane.
Sudsko vijeće odobrilo je Haškom tužilaštvu uvođenje materijalnih dokaza kao repliku na dokazni postupak bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića.
U Haškomtribunalu okončan je dokazni postupak Odbrane Ratka Mladića, iako su sebranioci tome protivili, ukazujući da pred sud mogu izvesti još trojicusvjedoka.
Suđenje Ratku Mladiću biće nastavljeno sutra, poslije dvomjesečne pauze, a iskaz bi trebalo da okonča svjedok Odbrane Andrej Demurenko.
Haški tribunal naredio je vlastima Srbije da sarađuju u postupku protiv tri člana Srpske radikalne stranke (SRS) optužena za nepoštivanje suda, naglasivši da je to međunarodna pravna obaveza.
Haški tribunal u završnoj je fazi pregovora o osnivanju informativnih centara u Sarajevu i Srebrenici koji bi sadržavali arhivu ovog suda, saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Haški tužioci zatražili su od sudija da odbace zahtjev Odbrane Ratka Mladića za obustavu postupka pred Haškim tribunalom zbog “sistemske pristrasnosti” ovog suda.
Ljubomir Borovčanin, kojeg je Haški tribunal osudio na 17 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Srebrenici, pušten je nakon odsluženja dvije trećine te kazne.
Međunarodni stručnjaci ispitat će masakre na pijaci Markale i ulici Vase Miskina u Sarajevu te na tuzlanskoj Kapiji kako bi utvrdili da li su ovi zločini pravilno istraženi, najavio je predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik.
Haško tužilaštvo zatražilo je odbijanje zahtjeva Odbrane Ratka Mladića za preispitivanje odluke kojom je dozvoljeno da pravnici koji su radili na presudi Radovanu Karadžiću rade na presudi Mladiću.