Ustavni sud BiH ponovo će odlučivati o apelacijama šestorice osuđenika za genocid u Srebrenici kojima je Sud BiH, primijenivši krivični zakon bivše Jugoslavije, izrekao po 20 godina zatvora.
Primjenjujući Krivični zakon bivše Jugoslavije, Sud BiH osudio je Milenka Trifunovića, Branu Džinića, Aleksandra Radovanovića, Slobodana Jakovljevića i Branislava Medana na po 20 godina zatvora za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici – smanjivši im kazne u rasponu od osam do 13 godina zatvora.
Šestorici bivših osuđenika za genocid koji su zbog pogrešne primjene zakona pušteni na slobodu, ni nakon četiri mjeseca nije izrečena nova presuda.
Milenko Trifunović, optužen za genocid počinjen 1995. u Kravici, uhapšen je na području Skelana (Srebrenica) zbog neovlaštenog prometa oružjem i vojnom opremom, potvrđeno je iz Tužilaštva BiH.
Odbrane petorice optuženih koji su pušteni sa izdržavanja kazne nakon što im je ukinuta presuda za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici zatražile su smanjivanje kazni na pet do 15 godina, dok je Tužilaštvo BiH tražilo maksimalne zatvorske kazne.
Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbilo je prijedloge za određivanje pritvora devetorici koji su pušteni sa izdržavanja zatvorskih kazni za ratne zločine nakon što su im ukinute presude.
Državno tužilaštvo zatražilo je da se odredi pritvor za pet osoba koje su puštene na slobodu, nakon što je Ustavni sud ukinuo presude kojima su osuđene za pomaganje genocida u Srebrenici, čemu su se Odbrane usprotivile, kazavši da za to ne postoji zakonska osnova.
Ročište po prijedlogu Tužilaštva BiH za određivanje pritvora petorici ranije osuđenih za genocid počinjen u Srebrenici, koji su pušteni iz zatvora, odgođeno je nakon što je jedan od branilaca zatražio izuzeće sutkinje Azre Miletić.
Tužilaštvo BiH zatražilo je određivanje pritvora za deset bivših osuđenika za ratne zločine i genocid koji su odlukom Suda BiH pušteni da se brane sa slobode, a koji su osuđeni na kazne od 14 do 33 godine zatvora.
Međunarodne institucije u BiH izrazile su zabrinutost zbog puštanja na slobodu deset osoba koje su bile osuđene za ratne zločine i genocid, na kazne od 14 do 33 godine zatvora, do pokretanja novog sudskog postupka.
Sud BiH je saopćio da će predmeti za deset osuđenih za ratne zločine i genocid koji su pušteni na slobodu biti vraćeni u drugostepeni postupak.
Branioci osuđenih za pomaganje genocida u Srebrenici, puštenih na slobodu nakon što su presude protiv njih poništene zbog pogrešne primjene zakona, još uvijek ne znaju da li će predlagati nove dokaze na obnovljenim suđenjima.
Puštanjem na slobodu deset osuđenih za ratne zločine i genocid, žrtve su ponovo dovedene u situaciju da i skoro 20 godina nakon rata postanu žrtve sistema. Kako se to ne bi dozvolilo, pozivaju sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da daju ostavke.
Deset osuđenika za ratne zločine i genocid kojima je bila izrečena kazna u trajanju od 14 do 33 godine zatvora, zbog pogrešne primjene zakona, pušteni su na slobodu.