Međunarodni stručnjaci ispitat će masakre na pijaci Markale i ulici Vase Miskina u Sarajevu te na tuzlanskoj Kapiji kako bi utvrdili da li su ovi zločini pravilno istraženi, najavio je predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik.
Na neodređeno vrijeme je odgođeno pojavljivanje Novaka Đukića pred Višim sudom u Beogradu jer Sud BiH odbija da im dostavi kompletan spis predmeta, saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Viši sud u Beogradu odgodio je ročište na kojem je trebalo biti razmatrano preuzimanje izdržavanja kazne na koju je Sud BiH osudio Novaka Đukića zbog zločina u Tuzli.
Institut za nestale osobe BiH intenzivirao je proces traženja, ekshumacija i identifikacija žrtava s područja Srebrenice, Zvornika i Hercegovine.
Polaganjem cvijeća na tuzlanskoj Aleji mladosti i Kapiji obilježena je 21. godišnjica najtužnijeg dana u istoriji Tuzle kada je ubijena 71 osoba a ranjeno ih više od 120. Za ovaj zločin osuđen je Novak Đukić, koji još nije izdržao zatvorsku kaznu.
Prvostepenom presudom Muradif Salkić je osuđen na pet godina zatvora za zločin počinjen u Tuzli u julu 1992. godine.
U nastavku suđenja Muradifu Salkiću za zločin počinjen u Tuzli, okončan je dokazni postupak. Iznošenje završnih riječi zakazano je za 26. april.
Ročište na kojem je trebao biti razmatran zahtjev bh. vlasti da Novak Đukić 20-godišnju kaznu za ratne zločine služi u Srbiji, Viši sud u Beogradu odgodio je zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja.
Viši sud u Beogradu će sutra, 26. februara, razmatrati zahtjev bh. vlasti da Novak Đukić 20-godišnju kaznu za ratne zločine služi u Srbiji, gdje se nalazi već dvije godine.
Na suđenju za zločin počinjen u Tuzli, vještak je konstatovao kako je oštećeni pretrpio ozbiljne i teške psihičke patnje u zatvoru Kozlovac u junu 1992. godine.
Na suđenju Muradifu Salkiću za zločin počinjen u Tuzli, nijedan od tri pozvana svjedoka Optužbe se nije pojavio u sudnici Kantonalnog suda u Tuzli.
Sud BiH nije zatražio izdržavanje kazne zatvora za Novaka Đukića, koji se nalazi u Srbiji a pravosnažno je osuđen za ratni zločin počinjen na tuzlanskoj Kapiji. Kao razlog, u Sudu BiH su naveli da nemaju potvrdu o Đukićevom mjestu boravka.
Na suđenju za zločin počinjen u Tuzli, svjedok Tužilaštva je izjavio da je optuženi Muradif Salkić od 15. maja do 21. juna 1992. godine boravio u Gornjoj Tuzli jer je tu bio na ratištu, i da se nije vraćao kući u Tuzlu, gdje je u tom periodu živio.
Polaganjem cvijeća na Aleji mladosti i komemoracijom na Kapiji, obilježena je 20. godišnjica najveće tragedije u historiji Tuzle. Granata ispaljena 25. maja 1995. godine sa Ozrena ugasila je 71 život, a ranila 124 osobe.