Na suđenju za genocid u Srebrenici, vještak vojne struke Tužilaštva BiH kazao je da je kolona muškaraca bošnjačke nacionalnosti koja se kretala prema Tuzli bila legitimni vojni cilj Vojske Republike Srpske (VRS).
Svjedok Tužilaštva BiH kojem je optuženi Milan Bogdanović bio nadređeni kazao da su obezbjeđivali putnu komunikaciju ali da nisu zarobljavali Srebreničane niti ih ispitivali.
Svjedok Tužilaštva BiH je kazao kako je čuo da su zarobljenici iz Srebrenice dovedeni na područje Zvornika i pogubljeni.
Svjedok Tužilaštva BiH je kazao da je u julu 1995. godine bratunačka policija osiguravala hangar u kojem su bili zatvoreni Srebreničani.
Na suđenju Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću za zločine počinjene u srebreničkim selima Zalazje, Lolići i Kunjerac, svjedokinja Tužilaštva BiH je ispričala kako je saznala za smrt supruga Slobodana Ilića.
Premijerno izvođenje emotivne predstave o dvojici braće, čija se priča odvija u vrijeme počinjenja genocida u Srebrenici, bit će izvedena večeras, 9. maja, u Bosanskom kulturnom centru (BKC) Tuzla.
U Okružnom sudu u Bijeljini počelo je suđenje Dautu Tihiću za ratni zločin počinjen 1992. godine u Srebrenici.
Dogovor srpskih političkih stranaka da na lokalnim izborima podrže zajedničkog kandidata za načelnika, bošnjački povratnici i politički komentatori ocjenjuju kao nacionalnu mobilizaciju koja će osigurati da se izbori svedu na odluku “za ili protiv genocida”.
U nastavku suđenja za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Optužbe je ispričao da je u julu 1995. godine vidio leševe u blizini škole u Bratuncu i ispred magacina Zemljoradničke zadruge u Kravici.
Na suđenju Milanu Bogdanoviću, optuženom za zločine počinjene na području Srebrenice, prvi svjedoci Tužilaštva BiH su ispričali kako su u julu 1995. godine, kao pripadnici Šeste čete Posebne jedinice policije (PJP) Zvornik, obezbjeđivali dio putne komunikacije od Konjević Polja prema Kasabi.
U nastavku suđenja Ratku Mladiću, vještak Odbrane Zoran Stanković rekao je da je u jesen 1995. godine pozivao optuženog da se preda Tribunalu, negirajući da mu je nudio da mu britanski obavještajci “skinu” optužnicu.
Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić zatražio je od Suda u Haagu da bude pušten na privremenu slobodu, sve dok se ne odluči o žalbi koju će on uložiti na presudu kojom je osuđen na 40 godina zatvora.
Tužioci Haškog tribunala osporavali su na suđenju Ratku Mladiću vjerodostojnost vještaka Odbrane za sudsku medicinu Zorana Stankovića navodeći da je Stanković u jesen 1995. prenio Mladiću da mu engleska obavještajna služba može pomoći da “skine optužnicu” Tribunala.
Trećeg dana iznošenja nalaza na suđenju Ratku Mladiću, vještak Odbrane za sudsku medicinu Zoran Stanković osporavao je zaključke patologa koji su obducirali tijela iz masovnih grobnica povezanih sa padom Srebrenice u julu 1995. godine.