Nakon što je Ustavni sud BiH djelimično ukinuo presudu kojom je Radomir Vuković osuđen na 31 godinu zatvora za pomaganje u genocidu u Srebrenici, Tužilaštvo i Odbrana su predložili da pri donošenju presude bude primijenjen, kao blaži, zakon bivše Jugoslavije.
Na suđenju Goranu Sariću, optuženom za genocid počinjen u Srebrenici, zaštićeni svjedok Državnog tužilaštva izjavio je kako je vidio strijeljanje zarobljenih Bošnjaka i leševe ispred magacina u Kravici (općina Bratunac).
Na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, svjedok Odbrane Ratko Mitrović opisao je napad muslimanskih snaga na selo Kravica kod Bratunca u zimu 1993. godine i zlostavljanje koje je preživio dok je bio u rukama pripadnika Armije BiH (ABiH).
Sud BiH osudio je 14 osoba na 267 godina zatvora zbog pogubljenja oko hiljadu Srebreničana u Kravici (općina Bratunac). Za isti zločin u Srbiji je trenutno uhapšeno osam osoba.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine, zaštićeni svjedok Tužilaštva je ispričao da je tokom boravka na terenu, u Konjević Polju vidio zarobljavanje i odvođenje muškaraca.
Za genocid i druge zločine koji su prije 19 godina počinjeni u Srebrenici, do sada je pravosnažno osuđeno 30 osoba, na ukupno 568 godina zatvora.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH je rekao da je tokom boravka na području Bratunca vidio kamion s leševima.
Apelaciono vijeće Suda BiH osudilo je Željka Ivanovića na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora po Krivičnom zakonu bivše Jugoslavije za pomaganje u činjenju genocida u julu 1995. u Srebrenici.
Apelaciono vijeće Državnog suda će u četvrtak, 19. juna, izreći presudu Željku Ivanoviću, optuženom za pomaganje genocida u Srebrenici.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH je izjavio da je Goran Sarić održao govor pripadnicima njegove jedinice pred odlazak na područje Bratunca i Srebrenice.
Primjenjujući Krivični zakon bivše Jugoslavije, Sud BiH osudio je Milenka Trifunovića, Branu Džinića, Aleksandra Radovanovića, Slobodana Jakovljevića i Branislava Medana na po 20 godina zatvora za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici – smanjivši im kazne u rasponu od osam do 13 godina zatvora.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH je rekao da je u julu 1995. godine vidio provođenje grupe muslimana prema Kravici.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH je ispričao kako je u julu 1995. sijenom pokrivao leševe muškaraca ispred hangara u Kravici.
Sud BiH odbio je zahtjev za obnavljanje postupka Mendeljevu Đuriću, koji je pravosnažno osuđen na 28 godina zatvora zbog pomaganja u genocidu počinjenom u Srebrenici.