Da li je general Ratko Mladić bio povezan sa masovnim zločinima poslije pada Srebrenice; ubistva srpskih civila u okolini te enklave tokom rata u BiH i rad vojnog tužilaštva u Banjaluci na kažnjavanju zlodjela, bile su teme iskaza svedoka Mladićeve odbrane minule sedmice.
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Velibora Maksimovića zvanog “Daćo” zbog sumnje da je počinio zločin na području Bratunca 1992. godine.
Apelaciono vijeće oslobodilo je Savu Babića, bivšeg komandira vojne policije, optužbi za nezakonito zatvaranje, premlaćivanje prisilne nestanke i ubistva zatočenika u osnovnoj školi “Vuk Karadžić” u Bratuncu u maju 1992. godine
Sud BiH potvrdio je prvostepenu presudu kojom je Najdan Mlađenović osuđen na tri i po godine zatvora, a Savo Živković oslobođen optužbe za zločin počinjen u Bratuncu 1992. godine.
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su Miodraga Josipovića i Branimira Tešića zbog sumnje da su pomagali izvršenju genocida u Srebrenici u julu 1995. godine.
U ovom izdanju poslušajte izvještaje sa suđenja u predmetima: Ratko Mladić, Savo Babić, Goran Popović, te Predrag Milisavljević.
U rubrici Fokus govorimo o zločinu kojeg pravosudne institucije u BiH skoro 20 godina ne osuđuju – silovanju žena i djevojaka u Srebrenici u julu 1995. godine.
Dobrodošli u 238. izdanje emisije BIRN Radio Justice, u kojoj donosimo pregled suđenja za ratne zločine održanih protekle sedmice pred Sudom BiH i Tribunalom u Haagu, dok u rubrici Fokus poslušajte svjedočenje žene koja je bila žrtva silovanja u julu 1995. godine u Potočarima u Srebrenici, i koja prvi put o tome javno govori.
Primjenjujući Krivični zakon bivše Jugoslavije, Sud BiH osudio je Milenka Trifunovića, Branu Džinića, Aleksandra Radovanovića, Slobodana Jakovljevića i Branislava Medana na po 20 godina zatvora za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici – smanjivši im kazne u rasponu od osam do 13 godina zatvora.
Poslušajte izvještaje novinara koji su tokom maja 2014.godine pratili suđenja za ratne zločine pred lokalnim sudovima u BiH.
Nezir Merdžić je pred Okružnim sudom u Bijeljini oslobođen optužbe da je 1992. godine počinio zločin u Bratuncu.
U ovom izdanju poslušajte izvještaje sa suđenja u predmetima: Radovan Karadžić, Najdan Mlađenović i drugi, Aleksandar Cvetković, te Edin Džeko.
U rubrici Fokus saznajte govorimo o tome kako Tužilaštvo BiH uskraćuje optužnice novinarima koji prate suđenja za teška krivična djela, iako su nadležne institucije ustvrdile da je pristup ovim dokumentima od velikog javnog interesa.
Sud BiH osudio je Najdana Mlađenovića na tri i po godine zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva na području Bratunca u maju 1992., a Savu Živkovića oslobodio je optužbi.
U ovom izdanju poslušajte izvještaje sa suđenja u predmetima: Radovan Karadžić, Vitomir Racković, Najdan Mlađenović i drugi, te Mehura Selimović i drugi.
U Fokusu, pod naslovom ‘Na slobodi 41 haški osuđenik’, govore Mustafa Bisić, pomoćnik ministra pravde BiH i Magdalena Spalinska, portparolka ICTY.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, vozač optuženog Gorana Sarića je posvjedočio da su u julu 1995. godine skupa otišli u Bratunac kako bi obišli jedinice Specijalne brigade policije, ali su se zadržali samo par minuta.
U ovom izdanju poslušajte izvještaje sa suđenja u predmetima: Radovan Karadžić, Aleksandar Cvetković, Aleksandar Cvetković, te Najdan Mlađenović i drugi.
U rubrici Fokus prenosimo priču Sefije Dizdarević, čiji je suprug Sulejman ubijen 1992. godine u selu Čarakovo kod Prijedora. Njegovi posmrtni ostaci među prvima su koji identifikovani iz masovne grobnice Tomašica.